Aktualności

Coś się kończy, coś zaczyna.

19 czerwca 2019r. roku w naszej szkole uroczyście zakończono kolejny rok szkolny. Pani dyrektor Krystyna Kasica i Pani wicedyrektor Elżbieta Rozwadowska nagrodziły uczniów z najlepszymi wynikami w nauce oraz tych, którzy odnieśli sukcesy w różnych konkursach, zawodach sportowych, uczniów za wzorową frekwencję, przyczyniając się w ten sposób do rozsławienia imienia szkoły. Słowa podziękowania skierowała również Pani dyrektor do nauczycieli i rodziców, którzy wspierali podopiecznych w kształtowaniu swoich umiejętności i opanowaniu wiedzy.

Wśród nagrodzonych na koniec roku uczniów znaleźli się również chłopcy z zespołu wokalnego MALI WOJACY, czyli Cyprian Kosmala, Maciej Klepacz, Igor Piętak, Piotr Kalisz, Jan Wiecha.

Za wieloletnią pracę otrzymali oni piękne nagrody od Pani dyrektor Krystyny Kasicy – kubeczki z motywami muzycznymi. Cyprian Kosmala jako absolwent otrzymał jeszcze album- fotoksiążkę. Jest to pamiątka, w której uwiecznione zostały zdjęcia od powstania zespołu, czyli od 2015 roku do chwili obecnej.

Piękne słowa podziękowania w postaci dyplomów za wieloletnią współpracę, otrzymali również WOJACY od Pani Anny Skibińskiej- wiceprezesa Okręgu Środowisk Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK ,,Ponury – Nurt”.

Niespodzianką dla chłopców były też nagrody książkowe oraz dyplomy z podziękowaniami za współpracę od Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Brodach, które osobiście wręczyła im Pani M. Walkiewicz.

Warto wspomnieć, iż 18 czerwca bieżącego roku podczas Gminnego Zakończenia Roku Szkolnego, które odbyło się w Szkole Podstawowej w Brodach WOJACY wraz z opiekunem p. Justyną Śpiewak otrzymali również słowa podziękowania oraz nagrody z rąk Pani wójt Marzeny Bernat, za wieloletnią promocję szkoły oraz Gminy Brody.

Dużo ciepłych słów padło tutaj w kierunku Pani Justyny Śpiewak, która z wielkim zaangażowaniem poświęca zespołowi bardzo dużo własnego czasu i zarazem wkłada w tę pracę mnóstwo serca.

Podczas akademii przygotowanej przez Panie: Danutę Turek, Justynę Śpiewak i Małgorzatę Tomczyńską serdecznie pożegnano absolwentów naszej szkoły.

Na zakończenie wystąpienia pani Dyrektor życzyła wszystkim zebranym spokojnych i udanych wakacji. Uroczystość odbyła się w miłej i przyjaznej atmosferze. Nie zabrakło również wzruszeń, ponieważ każdy zakończył pewien etap w swoim życiu i rusza ku nowym wyzwaniom, bogatszy w doświadczenie i ciekawe wspomnienia. Wszyscy ciężko i wytrwale pracowali, więc wakacyjny wypoczynek jest wielce zasłużony.

MALI WOJACY przy odsłonięciu rzeźb ,,DZIKA ” i ,, KAKTUSA”

15 czerwca 2019r. nieopodal Ławeczki ,,Halnego”, o godzinie 11-tej rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia następnych pomników dwóch starachowickich partyzantów – Mariana Świderskiego ,,Dzika” i Edmunda Rachtana ,,Kaktusa”.

W tym dniu oprawa muzyczna spoczywała już tylko na barkach naszego zespołu MALI WOJACY, którzy jak zwykle dzielnie się spisali. Swoje pociechy podziwiali również rodzice, którzy chętnie uczestniczą w występach dzieci.

Mimo upału, uroczystość zgromadziła bardzo licznych przedstawicieli żołnierzy AK, policji, harcerzy, władz gminnych, powiatowych, wojewódzkich, rodziny uhonorowanych partyzantów. Była asysta honorowa kompanii reprezentacyjnej z 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk obrony terytorialnej w Kielcach. Uroczystość prowadziła Pani Anna Skibińska.

Choć upał był ogromny, chłopcy zrobili furorę pięknymi, wzruszającymi pieśniami – powiedział redaktor Echa Dnia K. Cuch. Po obfitych oklaskach popłynęły ujmujące słowa podziękowania od Pani Anny Skibińskiej, organizatora uroczystości.

PATRIOTYCZNE PIEŚNI PRZY SKWERZE ,,HALNEGO” W STARACHOWICACH

14 czerwca 2019r. po raz trzeci już w Starachowicach odbyło się patriotyczne śpiewanie w ramach uroczystości poświęconych żołnierzom Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK, ,,Ponury – Nurt”.

To już tradycja, że młodzież spotyka się wieczorem przy Ławeczce ,,Halnego” (Zdzisława Rachtana )i śpiewa pieśni żołnierskie, partyzanckie, patriotyczne.

MALI WOJACYod kilku lat tam występują, więc nie mogło ich zabraknąć i w tym roku. Pierwszy raz swoje zdolności wokalne przy skwerze ,,Halnego” pięknie i bez tremy zaprezentowała również NATALIA ORCZYK z klasy V.

Młodzi artyści zaśpiewali cztery pieśni otrzymując gromkie brawa oraz ciepłe słowa uznania od organizatorów oraz zgromadzonej licznie publiczności.  

Wycieczka klas I-III do Kurozwęk i Pacanowa

W dniu 14 czerwca 2019r. uczniowie klas I-III wspólnie z wychowawcami: Barbarą Michalczewską, Henryką Ladycą i Eweliną Kalinowską uczestniczyli w wycieczce Kurozwęki – Pacanów.

W Kurozwękach zwiedziliśmy Pałac Popielów wraz z Lochami pełnymi tajemnic. Dzieci uważnie słuchały historii rodu opowiadanej przez przewodnika, oglądały obrazy, przedmioty codziennego użytku, mundury wojskowe
i inne eksponaty zgromadzone w muzeum. Następnie wszyscy odważnie pokonali labirynt w lochach podziemnych. Kolejną super atrakcją była przejażdżka wozem westernowym wśród bizonów amerykańskich. Jest to jedyna w Polsce stadnina tych zwierząt. Dopełnieniem pobytu w Kurozwękach było ognisko z kiełbaskami i zakup pamiątek.

W dalszą podróż udaliśmy się do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Pod przewodnictwem uroczych bohaterów bajek dzieci zostały wprowadzone w świat baśni i czarów. Wśród atrakcji była m.in. podróż pociągiem pośród scen bajkowych, pobyt w magicznym ogrodzie i wśród magicznych kul oraz chwila wytchnienia w bajkowym kinie. Dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością baśni, co nie umknęło uwadze bajkowym przewodnikom.

Po powrocie radosne i pełne wrażeń trafiły w ramiona oczekujących rodziców.

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019 ODBĘDZIE SIĘ W NASTĘPUJĄCYM PORZĄDKU

PRZEDSZKOLE

18 czerwca 2019 r. – godz. 14.00 (w sali lekcyjnej)

ODZIAŁ PRZEDSZKOLNY ORAZ UCZNIOWIE KLAS I-VIII

19 czerwca 2019 r. – godz. 9.00 (w holu na parterze budynku szkoły)

Msza Święta dla chętnych uczniów, rodziców i pracowników szkoły odbędzie się 19 czerwca 2019 r. o godz. 8.00 w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Stykowie.

Wycieczka do Pacanowa

14 czerwca 2019r. dzieci z przedszkola i z klasy „0”wybrały się na wycieczkę do Pacanowa. Celem podróży było zwiedzenie Europejskiego Centrum Bajek im. Koziołka Matołka. Oczekiwanym momentem było udanie się do świata bajek. Oglądając kolejne wystawy ekspozycji ,,Bajkowy świat’’ dzieci odbyły niezwykłą podróż , w której pośrednikiem między światem bajek, a rzeczywistością byli bajkowi przewodnicy. Ekspozycje zostały przygotowane tak, aby pobudzić wyobraźnię i zaangażować dziecko do aktywnego zdobywania wiedzy z zakresu bajek, baśni i legend. Dzieci znalazły się we wspaniałej, bajkowej scenerii, z latającymi łabędziami, kaczką dziwaczką, śladami wielkoluda i mapą bajkowych postaci. Za szybami  pędzącego pociągu oglądały niezwykle bajkowe miejsca – w wodzie, kopalni, na lądzie, w kosmosie. Tam rozpoznawały znane postacie: Muminki, trole, smoki, ośmiornice, syreny, krasnale, Koziołka  Matołka. Dzieci bawiły się także w bajkowym, różnokolorowym, pełnym kwiatów ogrodzie. Miały też okazję podziwiać bohaterów z bajek na ekranie, rozwiązując wirtualne zagadki. Przechodziły także obok niezwykłej ściany z zagadkami, ogromnym drzewem i śpiącym smokiem. Dzieci  czuły się  jak w wyśnionej bajce. Odwiedziły nawet wyjątkowe kino, które mieściło się w szufladzie wielkiego biurka, gdzie zamiast rzędów krzesełek pełne było puf, poduszek i pluszaków do przytulania. W tymPa niezwykłym kinie dzieci miały okazję obejrzeć zabawne filmy rysunkowe. Po zwiedzeniu wystawy uczestnicy wycieczki udali się do ogrodu zmysłów z altanami, który otacza budynek Centrum. W ogrodzie tym znajdował się także plac zabaw, na którym dzieci wesoło się  bawiły. Na koniec nie mogło zabraknąć momentu na zakup pamiątek. Niektóre dzieci w tym celu skorzystały z bogatej oferty Magicznej księgarni. Wizyta w Europejskim Centrum Bajek to niezapomniana podróż do krainy dziecięcych marzeń. Jest to niepowtarzalne miejsce, które inspiruje do czytania literatury i zdobywania wiedzy przez naukę.

Wojewódzkie zawody w Sandomierzu

14 czerwca 2019 r. dwie uczennice naszej szkoły Małgorzata Jurczenia i Natalia Niekłań uczestniczyły w wojewódzkich indywidualnych zawodach lekkoatletycznych w Sandomierzu. Podopieczne Małgorzaty Tomczyńskiej startowały w dwóch konkurencjach: skoku w dal i biegu na 60 m. Natalia skoczyła na odległość 3 m 72 cm i zajęła wysokie czwarte miejsce, przegrywając o podium 1 cm. Natomiast Małgosia w kategorii kl.V i VI skoczyła 4 m 29 cm i uplasowała się na III miejscu. Obie też zawodniczki w biegu zakwalifikowały się do finału i ostatecznie zajęły dwa 6 miejsca.

„PLENER MALARSKI NAD KAMIENNĄ”

6 czerwca 2019r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Dziurowie po raz szósty zorganizowany został „Plener malarski nad Kamienną”. Tym razem uczniowie ze szkół z terenu Gminy Brody wykonali swoje prace w jednej z najtrudniejszych technik plastycznych – ołówku.

W imieniu Pani Wójt Marzeny Bernat dyplomy i drobne nagrody wręczyła młodym artystom Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Brody Pani Dorota Grudnicka-Glina.

W tym roku dwie uczennice z klasy IVa – Bilińska Wiktoria i Moczydłowska Julia wzięły udział w tym konkursie. Julia otrzymała dyplom za udział w konkursie. Praca Wiktorii zdobyła II miejsce. Brawo Wiktoria!!!

Uczennice przygotowała pani Barbara Michalczewska, która również otrzymała podziękowanie od organizatorów konkursu.

Dzień Matki w klasie I

Dzień Matki to szczególne święto, które honoruje wszystkie mamy, stanowi wyraz szacunku, miłości, a także podziękowania za trud włożony w opiekę i wychowanie. 7 czerwca 2019r.w klasie I odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki.

Na zaproszenie dzieci przybyli na uroczystość niezwykli goście – Mamusie, które eleganckie i dumne z radością czekały na ten dzień. Dyrektor naszej szkoły Krystyna Kasica i Wicedyrektor Elżbieta Rozwadowska złożyły mamom życzenia z okazji ich święta. Odświętnie ubrane dzieci wyraziły miłość i wdzięczność swoim drogim mamusiom poprzez występ artystyczny. Zaśpiewały dla gości piosenki i recytowały wiersze wraz z życzeniami.

Publiczność była zachwycona popisami dzieci, na twarzach zebranych gości malowało się wzruszenie, a także duma ze swoich zdolnych pociech. Po wspaniałym występie mamy otrzymały piękną czerwoną różę, do której dzieci wielokrotnie nawiązywały w czasie przedstawienia, jako królowej wszystkich kwiatów.

Nad całością części artystycznej czuwała wychowawczyni Barbara Michalczewska, od której mamy otrzymały także wiązankę gorących życzeń.

Po części oficjalnej odbył się słodki poczęstunek przy pięknie zastawionym stole. Cała uroczystość została uwieńczona na fotografiach, dzięki czemu wspaniała zabawa i niecodzienna atmosfera zostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników.

Olimpiada Przedszkolaków

Już po raz drugi w ZSP w Krynkach odbyła się Gminna Olimpiada dla Przedszkolaków. Wzięły w niej udział wszystkie dzieci przedszkoli i oddziałów zerowych z gminy Brody. Nas także nie mogło tam zabraknąć. W tym roku przyświecało nam hasło:

PRZEDSZKOLAKI ZE STYKOWA ZDROWO MYŚLĄ, ZDROWO JEDZĄ,

UPRAWIAJĄ SPORT, NIE SIEDZĄ!

Dzieci wzięły udział w kilku konkurencjach, w których liczyła się współpraca ale przede wszystkim frajda. Przedszkolaki pokazały, że są wysportowane i umieją dobrze się bawić. Biegały, skakały, rzucały i przeciągały linę. Na zakończenie rozgrywek otrzymały puchar i wspólny prezent a każde z osobna drobny upominek.

Po części oficjalnej przedszkolaki korzystały z innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Największym powodzeniem cieszyło się zwiedzanie wozu strażackiego z OSP w Krynkach. Panowie strażacy schładzali dzieci lejąc wodą. Przedszkolaki zjadały kiełbaski, częstowały się zdrowymi przekąskami, malowały buźki i mogły pozjeżdżać na dmuchanym zamku. Niestety świetną zabawę zepsuła nadciągająca chmura. W ostatniej chwili uciekliśmy przed deszczem. Zmęczeni ale szczęśliwi powróciliśmy do przedszkola.