Aktualności

GMINNY KONKURS PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJW ZPO STYKOWIE

     15 marca 2024r w Zespole Placówek Oświatowych w Stykowie odbył się Gminny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej.

Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół z terenu Gminy Brody.

    Celem konkursu było promowanie nauki języka angielskiego poprzez piosenkę oraz umożliwienie dzieciom prezentacji swoich umiejętności wokalnych, konfrontacji osiągnięć, realizowanie działań dydaktyczno – wychowawczych poprzez wspólną zabawę i śpiew. Przedsięwzięcie miało również na celu współpracę, a także integrację uczniów i nauczycieli z lokalnych szkół.

     Popisy wokalne oceniało Jury w składzie: pani Dorota Grudnicka – Glina, pani Patrycja Suwara, pani Beata Kryzińska oraz pani Anna Gorzelak.

     Dzieci były oceniane w trzech kategoriach wiekowych: klasy I – III, IV – VI i VII – VIII.
Podczas występów brano pod uwagę: dobór repertuaru i możliwości wokalne wykonawcy, poprawność językową, poczucie rytmu, muzykalność, ogólny wyraz artystyczny.

Jury wyłoniło następujących laureatów w trzech kategoriach wiekowych:

KATEGORIA KLASY: I – II
I miejsce Barbara Serwicka – ZPO w Stykowie
II miejsce Michalina Koszarska – ZSP w Krynkach
III miejsce Iga Klepacz – SP w Brodach

KATEGORIA KLASY: IV -VI
I miejsce Julia Szafrańska – ZSP w Lubieni
II miejsce Jan Woś – SP w Brodach
III miejsce Malwina Klepacz – ZSP w Krynkach

KATEGORIA KLASY: VII – VIII
I miejsce Oliwia Ziółkowska – ZPO w Stykowie
II miejsce Julia Kutera – SP w Brodach
III miejsce Lena Gębura – PSP w Dziurowie

    W dniu konkursu w naszej szkole obecny był Wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach – Pan Sławomir Jama. Wspólnie z Panią dyrektor Marzeną Adamus przywitał uczestników oraz ich opiekunów, natomiast w finałowej części spotkania wręczył nagrody zwycięzcom i pozostałym wykonawcom. Wszyscy wokaliści otrzymali moc gratulacji. Uzdolnionych uczniów z naszej gminy podziwiała także wicedyrektor szkoły, Pani Krystyna Kasica.

   Podczas konkursu panowała miła i przyjazna atmosfera.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, a laureaci dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Dla wykonawców i ich opiekunów przygotowano też słodki poczęstunek.

   Na specjalne życzenie Pana Wizytatora chętni laureaci, jeszcze raz zaśpiewali swoje utwory, a zgromadzona publiczność również włączyła się do śpiewu.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

   Serdecznie dziękujemy za pomoc Pani Ani Rycombel oraz Paniom: Izabeli Niekłań, Magdalenie Bryle i Barbarze Michalczewskiej.
Konkurs przygotowały: Marta Bujak i Justyna Śpiewak.

“Niezwykłe życie podwodnych zwierząt”

13 marca uczniowie z klas  I – III wraz z wychowawczyniami wybrali się do Kina Etiuda w Ostrowcu Świętokrzyskim na spektakl Teatru Polskiego pt. :”Niezwykłe życie podwodnych zwierząt”. Historia małej dziewczynki Aurelki, przybliżyła dzieciom skutki przesiadywania w “sieci”. Występ poruszał nie tylko zagadnienia dotyczące nadmiernego korzystania z Internetu i elektroniki, ale również zwrócił uwagę na ekosystem w oceanie i jego zanieczyszczanie przez ludzi. Dzieci miały okazję dowiedzieć się kilku ciekawostek na temat bezkręgowców i zwierząt zamieszkujących oceaniczne głębiny. Charakter spektaklu był dynamiczny i angażujący widownie, dzięki czemu dzieci wspólnie z aktorami śpiewały, tańczyły oraz udzielały odpowiedzi na zagadki.

Po przedstawieniu przyszedł czas na “małe co nie co” w restauracji McDonald’s.  Dzieci wróciły do szkoły zadowolone i najedzone 🙂

Giełda Szkół Ponadpodstawowych

14 marca klasa VIII wraz z wychowawcą panią Małgorzatą Tomczyńską uczestniczyła w Giełdzie Szkół Ponadpodstawowych. Giełda odbywała się w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach. Przedstawiciele poszczególnych szkół prezentowali swoje oferty edukacyjne. Uczniowie klas VIII mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z uczniami i nauczycielami placówek ponadpodstawowych. Po zapoznaniu się z ofertami szkół uczniowie udali się do zakładu pracy Starpol. Jest to zakład, który specjalizuje się w produkcji wiązek przewodów elektrycznych do dużej gamy maszyn i urządzeń. Uczniowie mieli okazję poznać proces produkcji min. wycinanie laserowe, spawanie, frezowanie, gięcie i zwijanie blach. Po wizycie w zakładzie pracy uczniowie wrócili do ZSZ nr 3 i udali się na warsztaty doradztwa zawodowego. Uczniowie klasy VIII podczas wycieczki zdobyli wiele informacji na temat różnych ścieżek kształcenia.

Dzień kobiet klasy IV

Ósmego marca w ramach obchodów Dnia Kobiet uczniowie klasy IV wybrali się na basen do Starachowic. Na miejską pływalnię wyruszyli o godz. 8.15, na miejscu wszyscy otrzymali klucze do szafek, a następnie przebrali się i poszli na basen, gdzie czekała już na grupę pani ratownik. Ratowniczka poinstruowała uczniów, jak powinni zachowywać się w wodzie. Nad bezpieczeństwem podczas wodnych szaleństw czuwali ratownicy oraz opiekunowie Anna Rycombel i Wioletta Zbrożyna.

Basen rekreacyjny, mała zjeżdżalnia, kaskada wodna, dysze hydromasażu, wanna SPA – to atrakcje, z których mieli okazję skorzystać czwartoklasiści. Był to mile spędzony czas, uczniowie mieli możliwość zadbać o swoją sprawność fizyczną, swoje zdrowie i relaks. Podczas pobytu na basenie dzieci kształtowały właściwe zachowanie w miejscu publicznym, poznali ciekawe możliwości spędzania aktywnego wypoczynku, integrowali się. 

Po 2-godzinnym pobycie na pływalni wszyscy udali się na ulubiony przez dzieci posiłek w restauracji McDonald’s, a następnie wrócili do szkoły.

1 marca – Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

W 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę , która mówi, że 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych.

 „Wyklęci” ( Niezłomni ) – to żołnierze polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu. Byli patriotami…, a za swoje przywiązanie do ojczyzny zapłacili najwyższą cenę – własne życie. „Żołnierze Wyklęci” nazywani także „Żołnierzami Niezłomnymi” żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu.  

                 Jak co roku w naszej szkole 1 marca uczciliśmy pamięć żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. W dniu tym odbył się apel, podczas którego uczennice klasy V – Zuzanna Łukawska, Julia Sieroń, Julia Grzyb i Amelia Orczyk – przybliżyły wszystkim uczniom  cenne informacje o dramatycznych losach Żołnierzy Wyklętych.

          W sposób ciekawy i przejmujący udało im się pokazać historię Danuty Siedzikówny „Inki”,  Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, Witolda Pileckiego „ Witolda” – o których historia przez wiele lat milczała. Recytowane  wiersze wprowadziły zebranych w nastrój zadumy o tych, którzy walczyli o wolną Polskę.

Na szkolnym korytarzu pojawiła się okazjonalna gazetka i plakaty upamiętniająca bohaterów – twórców polskiego powojennego podziemia niepodległościowego.

       Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest obowiązkiem naszego pokolenia. Staramy się, więc z tego obowiązku wywiązywać i zapalać u naszych uczniów iskierkę patriotyzmu.

        Bóg, honor i wolna, suwerenna ojczyzna – to hasła, w imię których żołnierze antykomunistycznego podziemia gotowi byli do największych poświęceń.

Są to wartości ponadczasowe i powinny na zawsze pozostać aktualne dla młodego pokolenia Polaków.

Uczniów do uroczystości przygotowały: p. Anna Kubala i p. Beata Kryzińska.

IV GMINNY KONKURS PIEŚNI I POEZJI PATRIOTYCZNEJ

   1 marca bieżącego roku w SP w Krynkach odbył się IV Gminny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej. Uczniowie ze szkół z Gminy Brody prezentowali swoje zdolności wokalne i recytatorskie, dostarczając zgromadzonej publiczności wiele wzruszeń.

Naszą szkołę w tym roku reprezentowały dwie uczennice: Katarzyna Chrząstowska z klasy VII i Oliwia Ziółkowska z klasy VIII. Kasia pięknie powiedziała wiersz pt. ,,Katyń” M. Hemara. W wykonaniu Oliwki publiczność mogła usłyszeć wzruszająca balladę ,,W listopadzie”.

Dziękujemy dziewczynkom za wkład pracy w przygotowanie utworów i udział
w konkursie. Życzymy sukcesów w przyszłości!!

FERIE ZIMOWE W ZPO W STYKOWIE

13 lutego 2024r. na boisku szkolnym w Zespole Placówek Oświatowych w Stykowie spotkali się wszyscy spragnieni ferii zimowych m.in.: dzieci, młodzież, rodzice oraz nauczyciele. Można było zjeść gorącą kiełbaskę i słodkie wypieki przygotowane przez KGW „Alle Babki” ze Stykowa oraz przez panie kucharki z naszej szkoły. Odbyły się tańce, zabawy i harcerskie pląsy prowadzone przez 82 Drużynę Harcerską „Kubuś” im. Kpt. „Robura”. Największym zainteresowaniem cieszył się najnowszy wóz strażacki OSP Styków. Strażacy pokazali sposób rozwijania i zwijania węży strażackich, w którym dzieci i dorośli chętnie brali udział. Tradycyjnie, pani Wójt Gminy Brody – Marzena Bernat przywiozła prezenty dla uczestników zabawy: słodycze, vouchery do parku linowego nad Zalewem Brodzkim oraz bony zniżkowe do McDonald’s. W spotkaniu uczestniczyła Dorota Grudnicka-Glina – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Brody, Łukasz Gołda – Dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach wraz z pracownikami, Wojciech Kania – Radny Gminy Brody a zarazem strażak OSP w Stykowie. Na zakończenie Dyrektor ZPO w Stykowie pani Marzena Adamus wręczyła organizatorom słodką niespodziankę.

Czas na herbatkę z Babcią i Dziadkiem w klasie III

Z uśmiechem radości uczniowie klasy III gościli 6 lutego swoich najbliższych – Babcie i Dziadziusiów. Na tę szczególną okazję przygotowali dla nich piękny montaż słowno-muzyczny z elementami tańca oraz własnoręcznie wykonane upominki – hiacynty. W recytowanych wierszach goście usłyszeli wiele ciepłych słów i życzeń od swoich wnucząt. Rytmiczne piosenki połączone z choreografią bardzo się wszystkim podobały i każde wykonanie było nagradzane gromkimi brawami. Na zakończenie występu dzieci zaśpiewały “Sto lat” Babciom i Dziadkom, a następnie wręczyły kwiaty.

Na uroczystości obecna była również p. Dyrektor naszej szkoły Marzena Adamus, która pogratulowała dzieciom występu, pochwaliła organizację tego wydarzenia oraz złożyła gościom, w imieniu swoim i p. Wicedyrektor, najserdeczniejsze życzenia. Życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka złożyła również wychowawczyni Trzecioklasistów p. Kinga Michalczewska.

Po części artystycznej przyszedł czas na wspólne spędzenie czasu przy herbatce oraz poczęstunku zorganizowanym przez Rodziców.

To był wyjątkowy dzień, który na zawsze zapadnie w pamięci Babciom, Dziadkom i ich wnukom.