Aktualności

Najlepszy ciastkarz w szkole!

 Niezwykłymi zdolnościami i pomysłowością w przygotowaniu świątecznych słodkości wykazał się uczeń klasy VI b, Patryk Wiecha, który zajął I miejsce w Konkursie pierniczkowym organizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową w Lipiu. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie nagrać filmik w języku angielskim, w którym opowiadają i pokazują, w jaki sposób pieką, a następnie dekorują tradycyjne pierniki.     Cieszymy się i gratulujemy zwycięstwa Patrykowi, który okazał się najlepszym w naszej szkole ciastkarzem, w dodatku świetnie władającym językiem angielskim. Życzymy dalszych sukcesów, a może i międzynarodowej kariery kucharza…?

Życzenia dla Babci i Dziadka

,,Babuniu, Dziadziuniu, w dniu Waszego święta,

życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta…”

             Mimo, że styczeń jest miesiącem pełnym chłodnych dni to 21 i 22 każdemu robi się cieplej na sercu. Są to szczególne dni pełne uśmiechów, wzruszeń i radości. Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka uczniowie klasy drugiej przygotowali dla swoich babć i dziadków filmik z życzeniami oraz drobne upominki – kalendarze na rok 2021.
 

 

Powrót uczniów klas I-III do szkół

  Od 18.01. br.  przywrócone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas1-3 szkoły podstawowej.
Aby umożliwić uczniom i nauczycielom bezpieczny powrót do szkoły przygotowaliśmy naszą placówkę zgodnie z odpowiednimi wytycznymi MEiN, MZ i GIS. Opierają się one w dużej mierze na zapisach znanych już m.in. z września 2020 r.
W wytycznych znajdują się rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania żywienia czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia.
Prosimy o przestrzeganie wszystkich zasad dotyczących zachowania dystansu, dezynfekcji oraz zasłaniania ust i nosa.

Dyrekcja szkoły

Bożonarodzeniowe kartki świąteczne

Przygotowywanie stroików bożonarodzeniowych i kartek świątecznych dla emerytów wpisało się na stałe w działalność Szkolnego Koła PCK. W tym roku, ze względu na obowiązujące obostrzenia niestety nie mogliśmy wspólnie z uczniami przygotować stroików. By podtrzymać tradycję Szkolne Koło PCK wspólnie z Panią Magdaleną Bryłą i Panią Elżbietą Rozwadowską przygotowało i dostarczyło do byłych pracowników naszej szkoły piękne kartki świąteczne.

Mamy nadzieję, że sprawiły one radość wszystkim obdarowanym.

Charytatywna akcja czytelnicza „Czytamy Kubusia dla Szymusia”

W dniu 21 grudnia 2020r. dostaliśmy nominację do udziału w akcji od Publicznej Szkoły Podstawowej w Dziurowie. Wyzwanie przyjęliśmy i pieniążki trafiły na konto Szymusia, lecz w związku z tematem dnia (Wigilią) przeczytaliśmy tekst związany ze świętami. Była to pouczająca, trochę smutna baśń Hansa Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Uwrażliwiła dzieci przede wszystkim na potrzeby drugiego człowieka, potrzebę pomocy innym i nauczyła doceniania tego, co się ma.

Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny … Życzymy Ci Szymusiu dużo zdrowia!

Wigilia w Zerówce

22 grudnia 2020r. odbyła się w Zerówce klasowa wigilia. Dzieci od samego rana przygotowywały się na tą magiczną chwilę. Wspólnie z wychowawczynią nakryły świątecznie stół, na którym nie mogło zabraknąć sianka pod obrusem i dodatkowego nakrycia dla “niespodziewanego gościa”. Dzieci nauczyły się również układać sztućce oraz składać serwetkę.

Spotkanie wigilijne rozpoczęło tradycyjne łamanie się opłatkiem. Pani Wicedyrektor Marzena Adamus – nasz specjalny gość, złożyła najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne dzieciom i ich rodzinom, a następnie dzieci wraz z wychowawczynią złożyły życzenia Pani Wicedyrektor i sobie nawzajem.
Kolejną częścią wigilii było próbowanie potraw, które przygotowali Rodzice dzieci. Na stole pojawiła się smażona ryba, paluszki rybne, kluski z makiem i bakaliami, wytrawne babeczki z sałatką jarzynową, makowiec, piernik, czekoladowe szyszki, banany, pomarańcze, mandarynki, pieczone i ozdabiane przez dzieci pierniczki oraz do picia – kompot z suszonych owoców. Dziękujemy Drodzy Rodzice za te wszystkie pyszności!

Po spróbowaniu wszystkich potraw przyszedł czas na wspólne kolędowanie. Zaśpiewaliśmy “Przybieżeli do Betlejem” i “Pójdźmy wszyscy do stajenki”, a na koniec… dzieci otworzyły prezenty spod choinki.

PEDAGOG SZKOLNY RADZI Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych.

Zbliżają się ferie świąteczne i zaraz po nich ferie zimowe.

To dla Was -Drodzy Uczniowie – wymarzony czas odpoczynku, zabaw na śniegu i lodzie.

Aby jednakprzebiegły one szczęśliwie należy pamiętać opodstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanychwyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania:

Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegumogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję.

 Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

 • Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie niewychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój.
 • W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu dozahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się. Pamiętajmy też o odblaskach!!!
 • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni.
 • Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niejniebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew.
 • Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru.
 • Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.
 • Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowiryzyko złamań kończyn dla innych osób.
 • Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów idachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu,powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo.
 • Nie rzucaj śnieżkami w jadące pojazdy, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.
 • Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyżmoże doprowadzić to do obrażeń ciała.
 • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną,aby nie odczepiły się podczas jazdy.
 • Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie.
 • Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk.

POD ŻADNYM POZOREM NIE WCHODŹna lód zamarzniętych zbiorników wodnych, rzek, stawów, jezior, kanałów, itp.

Jest to niezwykle ryzykowne. Lód na ogół ma zróżnicowaną grubość – inną przy brzegu, inną na rzecei odmienną w przypadku wody stojącej (staw, jezioro).

Ciężar człowieka utrzymuje tafla lodu ogrubości co najmniej 15 centymetrów. Kilkudniowe, nawet bardzo silne mrozy nie powodują powstania

takiej tafli.

Ponadto także w grubym lodzie mogą pojawić się szczeliny, które znacznie osłabiają jegowytrzymałość.

Kiedy widzisz, że pod kimś pękł lód:

● nie biegnij w kierunku tonącego – lód może załamać się także pod Twoim ciężarem,

● wezwij pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub numer straży pożarnej – 998, wołaj też opomoc tak, by usłyszeli Cię inni ludzie w pobliżu,

PAMIĘTAJ ! Wejście na lód na zamarzniętym zbiorniku ZAWSZE grozi utonięciem.

Inne ważne zasady bezpieczeństwa:

 • Nie bierz niczego od obcych osób(lizaków,cukierków, itp.)
 • Nie otwieraj nikomu drzwi pod nieobecnośćdomowników.
 • Nie spożywaj lekarstw bez wiedzy rodziców ilekarza.
 • Nie kontaktuj się z dzikimi zwierzętami,bezpańskimi psami, które choć miłe i spokojne mogą być niebezpieczne.
 • W razie kontaktu z psem należy zachować spokój,nie uciekać, nie krzyczeć, nie patrzeć mu w oczy,nie wykonywać szybkich ruchów.
 • Jeżeli pies zaatakuje przyjąć postawę „żółwia”.Kucnąć, zwinąć się w kłębek chroniąc głowę, szyję ibrzuch.
 • Nie oddalaj się z nieznajomym, nie wsiadaj do jegosamochodu.
 • Nie chwal się innym, co „fajnego” jest w domu.

Wychodząc z domu:

 • Dokładnie zamykaj drzwi i okna.
 • Informuj domowników, gdzie wychodzisz, z kim ikiedy wrócisz.
 • Jako trasę przemarszu wybieraj miejsca dobrze oświetlone, ruchliwe,  unikaj bezludnych skrótów.
 • Ostrożnie podchodź do nowych znajomości– niekażdy może mieć dobre intencje.
 • Nie podchodź zbyt blisko, jeśli ktoś z auta pyta odrogę.

 Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiana oraz ozachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić Cię przed zachorowaniemna różne choroby.

Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić feriezimowe bezpiecznie.

ZAPAMIĘTAJ ! TELEFONY ALARMOWE:

POLICJA – 997

STRAŻ POŻARNA – 998

POGOTOWIE RATUNKOWE – 999

Z TELEFONU KOMORKOWEGO – 112

,, Artystyczny przeWODNIK ” – Amelka Turek WYRÓŻNIONA

   Uczennica klasy VII a  z ZPO w Stykowie – Amelka Turek  wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno-Filmowym pt. ,, Artystyczny przeWODNIK ” w ramach akcji informacyjno – edukacyjnej ,, Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

     Konkurs  zorganizowany został przez Komendę Główną Policji w Warszawie. Tematem przewodnim było zobrazowanie  bezpiecznego sposobu zachowania osób przebywających nad wodą  i aktywnego  trybu życia.

     Pod koniec października konkurs został rozstrzygnięty. Piękna praca plastyczna  Amelki Turek  zdobyła WYRÓŻNIENIE  w kategorii II – wiek 12-18 lat.

   16 grudnia 2020 odbyło się oficjalne wręczenie  uczennicy dyplomu i pięknych nagród w  Komendzie Powiatowej w Starachowicach. Komendant  Paweł  Szczepaniak serdecznie gratulował Amelce, która jako jedyna reprezentowała w konkursie nasz powiat  i życzył Jej dalszych sukcesów. Słowa podziękowania skierował również do mamy – Pani  Anny Turek oraz Justyny Śpiewak– nauczycielki plastyki.

    Jesteśmy bardzo dumni z naszej uczennicy, która nie boi się wyzwań i zawsze chętnie reprezentuje swoją  szkołę w konkursach plastycznych  na różnych szczeblach. Brawo  Amelka!!!

LAUREATKI VII WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO ,,WOLNY CZAS – BEZPIECZNY CZAS” 2020

      Uczniowie ZPO w Stykowie  po raz kolejny wzięli udział w VII Wojewódzkim Konkursie Plastyczno -Fotograficznym ,,Wolny czas – bezpieczny czas”.

 Organizatorem była Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury, pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego.

     Celem konkursu była promocja bezpiecznych zachowań w trakcie letniego wypoczynku poprzez wykonanie pracy plastycznej na ten temat.

     W grudniu komisja konkursowa wyłoniła laureatów. Prace plastyczne dwóch  uczennic z naszej szkoły znalazły się w gronie najlepszych. Były to prace  AMELKI  TUREK  z klasy VIIa, która zajęła  II miejsce oraz MAŁGOSI  JURCZENI  z klasy VII b – miejsce III.

    Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w kraju i zakwalifikowanie miasta Kielc do strefy  czerwonej Covid – 19, Wojewódzki Dom Kultury odwołał wszelkie imprezy z udziałem publiczności. Z tego względu, dyplomy i piękne nagrody dla dziewczynek dostarczyła do szkoły Poczta Polska.

      Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczennic, serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Brawo Amelko i Małgosiu!!!

Do konkursu uczennice przygotowała Justyna Śpiewak.