Aktualności

Choinka szkolna

W naszej szkole odbyła się uroczysta choinka, tradycyjnie kończąca pierwsze półrocze nauki i jednocześnie rozpoczynająca ferie zimowe. Uczniowie bawili się na niej wraz ze swoimi nauczycielami, rodzicami i rówieśnikami. Pięknie udekorowana sala była sceną tańców, zabaw i swawoli uczestników tej lubianej i wyczekiwanej imprezy. Wszyscy bawili się wyśmienicie, wykazali się doskonałą znajomością muzycznych hitów, a dobre humory nie opuszczały nikogo do ostatnich minut na parkiecie.

Dzień Babci i Dziadka w klasie II

W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. Dnia 21 stycznia 2020r. w klasie II odbyła się ta wspaniała impreza, na którą zaprosiliśmy również władze szkolne. Na wstępnie wychowawczyni Barbara Michalczewska przywitała gości ciepłymi słowami i złożyła serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom. W pięknie udekorowanej sali dzieci przedstawiły program artystyczny. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tym świętem. Oprócz montażu słowno – muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne
w wykonaniu wnuczek i wnuczków. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, skierowane pod ich adresem. Na zakończenie części artystycznej Pani Dyrektor naszej szkoły Krystyna Kasica skierowała mnóstwo ciepłych słów do uczniów i do przybyłych gości oraz złożyła piękne życzenia. Serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom złożyła również Pani Wicedyrektor szkoły Elżbieta Rozwadowska. Następnie dzieci wręczyły róże swoim ukochanym babciom i dziadkom. Goście dopisali. Rodzice drugoklasistów przygotowali dla nich poczęstunek w  postaci ciasta, kawy, herbaty. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci poprzez wiersz, piosenkę i taniec mogły wyrazić swoim kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.

Magik w naszej szkole

We wtorek 21 stycznia 2020 r. naszą szkołę odwiedził magik. W tle wspaniałej muzyki zaprezentował  uczniom różne sztuczki. Zadziwił  wszystkich swoimi niezwykłymi zdolnościami.  Zapraszał do współpracy dzieci młodsze, jak i starsze. Uczniowie dokładnie podpatrywali artystę chcąc  nauczyć się niektórych sztuczek. Występ iluzjonisty był zabawnym wydarzeniem w naszej szkole, a Jego sztuczki przyciągały uwagę oglądających.

II Gminny Konkurs Czytelniczy „Kornelek”

15 stycznia 2020r. w Szkole Podstawowej w Adamowie odbył się II Gminny Konkurs Czytelniczy „Kornelek” dla uczniów klas II i III z terenu Gminy Brody. Naszą szkołę reprezentowała drużyna z klasy II – Maja Kacperska i Julian Kusiak, których do konkursu przygotowała wychowawczyni Barbara Michalczewska. Konkurs dotyczył znajomości książki Marii Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik”. Pierwszym zadaniem każdej drużyny biorącej udział w konkursie było zaprezentowanie przed jury krótkiej scenki związanej z dowolnym wydarzeniem z książki. Jury składające się z nauczycieli – opiekunów poszczególnych drużyn oceniało i przydzielało punkty (bez punktacji na swoją szkołę) za zgodność scenki z treścią lektury, za pomysł i ogólne wrażenie artystyczne. Z tym zadaniem Maja i Julian poradzili sobie świetnie. Następnie drużyny odpowiadały pisemnie na pytania quizu, w którym nasza drużyna zdobyła maksymalną ilość punktów. Kolejnym zadaniem dla jury była ocena przygotowanej przez uczniów ilustracji dotyczącej dowolnego wydarzenia z książki. Dodatkowym zadaniem tego konkursu – niespodzianką dla drużyn było ulepienie z plasteliny głównego bohatera tej książki – Plastusia.

Z każdym zadaniem uczniowie klasy II z naszej szkoły poradzili sobie znakomicie i zdobyli I miejsce w tym konkursie.

                Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Gminny Turniej Mini Piłki Siatkowej

Uczniowie klasy VI b 18 stycznia 2020r. wzięli udział w Gminnym Turnieju Mini Piłki Siatkowej. Turniej odbył się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym   w Lubieni. Uczestniczyło w nim sześć drużyn z terenu gminy. Zespół z naszej szkoły wystąpił w składzie: Michał Rycombel, Michał Kołodziejczyk, Marek Olesiński i Mateusz Olesiński. Zawody rozgrywane były systemem”każdy z każdym”.Chłopcy z naszej szkoły bardzo walecznie podeszli do każdego z rozgrywanych meczy i zawody ukończyli tryumfując. Zdobyli puchar i piłkę siatkową oraz nagrody indywidualne w postaci słodyczy. Nagrody ufundowane przez panią wójt wręczyła dyrektor CUW pani Dorota Grudnicka – Glina.

Bezpieczne ferie

Już niebawem rozpoczną się ferie zimowe. Wszyscy uczniowie czekają na nie z niecierpliwością. Musimy jednak pamiętać, aby w tym wolnym od nauki czasie zachować szczególną ostrożność. W związku z tym w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantem. Pan Robert Sowiński z Posterunku Policji w Brodach przeprowadził pogadankę na temat bezpieczeństwa w czasie ferii. Apelował o rozwagę w trakcie zimowych szaleństw na świeżym powietrzu. Przestrzegał przed zabawą w miejscach niedozwolonych, gdzie może dojść do wypadku. Omówił także zasady zachowania się w domu podczas nieobecności rodziców oraz ostrzegł przed kontaktami z nieznajomymi. Funkcjonariusz przypomniał także o tym, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań.

     Wizyta policjanta w naszej szkole była pouczającą lekcją na temat zasad bezpieczeństwa. Mamy więc nadzieję, że nasi uczniowie będą o nich pamiętać,  udając się na zimowy wypoczynek.   


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

12 stycznia 2020 roku po raz 28 zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jej tegoroczne hasło to: Wiatr w żagle dla Dziecięcej Medycyny Zabiegowej. Wolontariusze z naszej szkoły: Maciej Klepacz, Piotr Kalisz i Jakub Dróżdż ruszyli więc do akcji, aby wspomóc fundację Jurka Owsiaka. Kwestowali od wczesnych godzin porannych. Początkowo przy kościele parafialnym w Stykowie, a następnie na ulicach miasta Starachowic. W sumie udało się zebrać 1721,48zl. Jest to lepszy wynik niż w roku ubiegłym.Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wsparcie i otwarte serca oraz rodzicom naszych wolontariuszy za pomoc i opiekę. Akcję koordynowała Anna Rycombel opiekunka Samorządu Uczniowskiego.

Gminny turniej mini piłki siatkowej

11 stycznia 2020 r. w naszej szkole odbył się gminny turniej mini piłki siatkowej dziewcząt. W zawodach wzięły udział reprezentacje szkół w Brodach, Dziurowie, Krynkach, Lipiu, Lubieni i Stykowie. Drużyna ze Stykowa wystąpiła w składzie: Julia Szast, Małgorzata Jurczenia, Wiktoria Kwiecień, Amelia Turek, Agata Olszewska, Aleksandra Sieroń, Iza Walkiewicz, Zuzanna Walkiewicz. Dziewczęta grały systemem „każdy z każdym”. Po czterech wygranych meczach i zaciętej rywalizacji, uległy drużynie z Dziurowa 1:2 i zajęły II miejsce. Dziewczęta z naszej szkoły otrzymały piłkę  do gry w siatkówkę oraz słodkie upominki. Nagrody wręczyła w imieniu pani wójt dyrektor Centrum Usług Wspólnych pani Dorota Grudnicka Glina.

Zbiórka karmy dla zwierząt

Wzorem lat ubiegłych Szkolne Koło PCK (opiekunki: Ilona Jędrzejczyk i Diana Raban) wraz z Samorządem Uczniowskim (opiekunka: Anna Rycombel) zorganizowało w naszej szkole IV zbiórkę karmy dla zwierząt.  Tym razem dary  trafiły do Hotelu dla Zwierząt „Futrzak” w Marcinkowie.

W dzisiejszym świecie wszyscy jesteśmy mocno zabiegani.  To czasem nie pozwala dostrzec potrzebujących. Chcielibyśmy, by dzieci i młodzież  nie były obojętne na los pokrzywdzonych, których wokół nas nie brakuje, by uczyły się odpowiedzialności. Psy i koty oswojone przez człowieka, często nie znajdują miejsca w jego domu. Czasem mają szansę przywiązać się do niego, by potem zostać porzucone daleko od pana. A czasem wręcz odwrotnie, są przywiązane do niego krótkim łańcuchem, czekając na miskę, która może się nie pojawić. Taki jest los  wielu zwierząt i musimy o tym pamiętać, nawet jeśli nasze zwierzę ma wszystko czego potrzebuje.

Akcja pomocy niechcianym zwierzętom jest jedną z najprostszych  w  jaką mogą włączyć się dzieci. Mogą mieć satysfakcję i poczucie, że coś zależy od nich, że choć chwilowa poprawa warunków ma znaczenie. Dlatego…

dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom i nauczycielom, którzy włączyli się w akcję pomocy zwierzętom 🙂

„ Bóg się rodzi…”- Jasełka w parafialnym kościele

   Niewątpliwie tradycją stało się już wystawianie Jasełek w kościele parafialnym w Stykowie. W przygotowanie widowiskowego przedstawienia zaangażowali się uczniowie naszej szkoły, którzy w ten sposób co roku podkreślają wagę wyjątkowo rodzinnych, pełnych życzliwości i ciepła Świąt Bożego Narodzenia. Tak było również 6 stycznia 2020 roku. Tego dnia, po zakończeniu mszy świętej, dzieci pod opieką Anny Rycombel i Justyny Śpiewak zaprezentowały swoje zdolności wokalne i recytatorskie. Piękne kostiumy i scenki w ich wykonaniu zachwyciły licznie zgromadzonych mieszkańców Stykowa i okolicznych miejscowości. Dzieci   z ogromną starannością i przejęciem wcieliły się w swoje role. Osobliwego uroku dodały rozbrzmiewające w kościele kolędy i pastorałki. Uczniowie podbili serca widzów, dali prawdziwy popis gry aktorskiej, za co otrzymali moc oklasków i gratulacje. Rodzice i dziadkowie nie kryli wzruszenia, widząc wspaniały występ swoich utalentowanych pociech. Wszystkim zgromadzonym udzieliła się trwająca jeszcze świąteczna atmosfera.

    Słowa uznania pod adresem naszych uczniów wyraził również ksiądz proboszcz Stanisław Kuśmierczyk, dziękując serdecznie młodym wykonawcom za osobliwą inscenizację. W nagrodę młodzi artyści otrzymali słodkie upominki.

    Jak zwykle dziękujemy gorąco wszystkim rodzicom za obecność w czasie Jasełek, wszelką pomoc i zaangażowanie w przygotowanie strojów dla swoich dzieci, poświęcony czas. Takie chwile jak te przeżyte w kościele są prawdziwą ucztą dla duszy. Rodzice mogą być dumni ze swych pociech  a my z uczniów.   

   Szczególne podziękowania kierujemy oczywiście pod adresem Pana Michała Wiechy, który zawsze oferuje nieocenioną pomoc, utrwalając występy dzieci na filmach i zdjęciach.