Aktualności

Zwycięstwo Wiktorii Bilińskiej.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, przez Wojewodę Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, został ogłoszony konkurs „Paszport Świętokrzyski”. Przedsięwzięcie polegało na rozwiązaniu zadań związanych z regionem, jego historią i tradycją oraz przygotowaniu pracy plastycznej prezentującej wyjątkowe miejsca w naszym województwie.

Kapituła konkursowa wyłoniła 20 najlepszych prac, które zostały zamieszczone na portalu społecznościowym Facebook Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, a wyboru zwycięskich projektów dokonali internauci.

Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: uczniowie klas I-III oraz uczniowie klas IV-VIII. 

Zwycięzcą w kategorii drugiej konkursu okazała się Wiktoria Bilińska, uczennica klasy V Zespołu Placówek Oświatowych w Stykowie.

W dniu 30 czerwca, na zaproszenie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, Wiktoria wraz z rodziną wzięła udział w uroczystym podsumowaniu konkursu.

Nagrodą główną, którą otrzymała był rower górski. Atrakcyjne nagrody, w tym puchar, puzzle i globus oraz pamiątkowy dyplom wręczył zwyciężczyni Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Dziękujemy internatom za oddane głosy. Wiktorii gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów.

PEDAGOG SZKOLNY RADZI Zasady bezpiecznych wakacji.

Wakacje to okres, w którym znajdujemy czas na zabawę, relaks i drobne szaleństwa.

Nie mamy obowiązków związanych ze szkołą i nauką, więc możemy bez ograniczeń planować najróżniejsze przygody, w których będziemy brać udział.

 Niektórzy spotykają się z przyjaciółmi i wspólnie świetnie się bawią, inni wybierają się na rodzinne wyjazdy.

Nikt nie siedzi w domu, kiedy za oknem mamy słoneczną, piękną, zachęcającą do wyjścia pogodę.

 Jednak wszyscy musimy pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o swoje i innych bezpieczeństwo.

 Jak powinniśmy postępować, aby wakacje zawsze kojarzyły nam się z samymi przyjemnościami?

 Wystarczy wykazać zdrowy rozsądek i pamiętać o kluczowych zasadach bezpieczeństwa.

Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

 1. Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
 2. Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
 3. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
 4. Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
 5. Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
 6. Nie rozmawiaj z obcymi.
 7. Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
 8. Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
 9. Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
 10. Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
 11. Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
 12. Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
 13. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
 14. Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
 15. Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
 16. W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
 17. Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
 18. Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
 19. Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
 20. Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
 21. Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
 22. Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
 23. Nie rozpalaj ogniska w lesie.
 24. Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
 25. Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.

Aby lepiej zapamiętać zasady bezpieczeństwa, na koniec przedstawiam kilka z nich w bardziej humorystyczny sposób:

 1. Numer 112 znamy i w razie potrzeby go wybieramy.
 2. Jeśli kogoś nie znamy, na pewno z nim nie rozmawiamy.
 3. Gdy na plaży przebywamy, od mamy się nie oddalamy.
 4. W górach po szlaku chodzimy, wtedy nie zbłądzimy.
 5. Gdy na słońcu przebywamy, czapkę lub kapelusz zakładamy.

Życzę udanych wakacji!

Głosujemy na Wiktorię Bilińską z klasy Va – pomożecie?

Bardzo prosimy o głosowanie na naszą uczennicę Wiktorię Bilińską.


Wystarczy kliknąć na fb na prace Wiktorii i je wtedy “polubić” .

Z góry serdecznie dziękujemy.

Dyrekcja i nauczyciele naszej szkoły.

Przypominamy, że:

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Wojewoda Świętokrzyski zaprosił dzieci z województwa do udziału w licznych wydarzeniach przygotowanych z okazji ich święta.

Uczennica ZPO w Stykowie– WIKTORIA BILIŃSKA z kl. Va wzięła udział w konkursie pt. ,,QUIZ DO BAJEK EZOPA”. Jak zwykle pięknie się spisała i została Laureatką NAGRODY WOJEWODY ŚWIĘTOKRZYSKIEGO Pana Zbigniewa Koniusza.

8 czerwca Wiktoria wraz z rodzicami odebrała nagrodę w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.

Regulamin korzystania z biblioteki szkolnej na czas trwania pandemii COVID-19

W związku ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego 2019/2020, prosimy o zapoznanie się z terminami oddawania podręczników szkolnych oraz wypożyczonych z biblioteki książek. Przypominamy, że w celu uniknięcia gromadzenia się osób, podręczniki oraz zaległe książki należy oddać w wyznaczonych terminach i zgodnie z podanymi procedurami.

Postanowienia ogólne

 1. Bibliotekarz powinien przebywać w bibliotece szkolnej w rękawiczkach. Nie ma obowiązku zasłaniania nosa i ust maseczką, jednak może nakładać maseczkę lub przyłbicę podczas wykonywania obowiązków służbowych.
 2. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 2  m, minimalna odległość to 1,5 m). Zaleca się, aby użytkownicy nie przekraczali wyznaczonych linii (oznakowanie poziome na podłodze), jeśli są wyznaczone.
 3. Zapewnia się w miarę możliwości, systematyczne wietrzenie pomieszczenia (co godzinę).
 4. Należy regularnie czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowych, poręcze, blaty, oparcia krzeseł.
 5. W widocznym miejscu, np. przed wejściem, umieszczona zostaje informacja o maksymalnej liczbie odwiedzających (1 osoba), mogących jednocześnie przebywać w bibliotece szkolnej. By umożliwić zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego maksymalna liczba odwiedzających bibliotekę zostaje ograniczona do 1 osoby.
 6. Ogranicza się użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie oraz katalogów kartkowych i rekomenduje stosowanie internetowego systemu katalogowego.
 7. Organizację trybu pracy biblioteki dostosowuje się do potrzeb uczniów i nauczycieli, którzy mają potrzebę korzystania z usług biblioteki szkolnej. Godziny otwarcia biblioteki dostosowane są do potrzeb czytelników.
 8. Bibliotekarz wykonuje część obowiązków zdalnie za pomocą poczty elektronicznej. Czytelnik rezerwuje książkę  przez messengera lub e-maila i odbiera ją w szkole w wyznaczonym dniu. Informacje o terminie odbioru książki przesyła bibliotekarz przez e-dziennik lub inną formę kontaktu na odległość.
 9. W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, jest konieczne zachowanie kwarantanny i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt.

Realizacja przyjmowania i zwrotów materiałów bibliotecznych przez nauczyciela bibliotekarza w bibliotece szkolnej

 1. Okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach:
 • na powierzchniach plastikowych (np. okładki książek, płyty itp.) wirus jest aktywny do 72 godzin (trzy doby),
 • tektura i papier – wirus jest aktywny do 24  godzin (jedna doba).
 • Kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne, również czasopisma.
 • Przyjęte książki powinny zostać odłożone do pudła, torby lub na wydzielone półki w magazynie, w innym pomieszczeniu lub  na wyznaczonym regale. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny – do 4 dni. Po tym okresie materiały są ponownie włączane do użytkowania. Przez cały czas pracy  z egzemplarzami bibliotekarz jest zobowiązany nosić rękawiczki.
 • Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi, których bazą są detergenty i alkohol. Nie należy stosować ozonu do dezynfekcji książek ze względu na szkodliwe dla materiałów celulozowych właściwości utleniające oraz nie należy naświetlać książek lampami UV.
 • Obsługa czytelnika powinna być ograniczona do minimum, tj. do wydania wcześniej zamówionych książek. Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy zachowywać dystans społeczny – nie należy tworzyć większych skupisk ludzi, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych.
 • Przynoszone przez czytelników książki będą odkładane na specjalnie do tego przygotowany stół, z którego bibliotekarz będzie je osobiście odbierał. Należy pamiętać o dezynfekcji blatu po każdym czytelniku.
 • Zwracane książki można umieszczać w tym samym pomieszczeniu, w którym znajdują się książki do wypożyczenia, w sytuacji, gdy nie ma innej możliwości ich przechowywania. Należy pamiętać, by dostęp do tego miejsca mieli tylko pracownicy biblioteki, których upoważniono wcześniej oraz  by to miejsce było odpowiednio oznaczone. Zwracane egzemplarze mogą być przechowywane w pudłach i torbach można, również je ustawiać na podłodze w określonym miejscu.
 • Nie wymaga się osobnego pomieszczenia na „kwarantannę książek”, ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie z przedmiotu na przedmiot.
 • Jeżeli okładka foliowa książki ma przybrudzenia, które mogą przenieść się na inne egzemplarze, jest wskazane usunięcie takiej okładki. Po zakończeniu kwarantanny książkę można ponownie obłożyć okładką foliową – czynność ta nie jest rekomendowana przed odłożeniem książki na kwarantannę, gdyż należy ograniczyć do minimum kontakt pracowników biblioteki ze zwracanym egzemplarzem.

Organizacja pracy szkolnej biblioteki

 1. Nauczyciel bibliotekarz ustala z dyrektorem szkoły i wychowawcą klasy zasady zwrotu książek i podręczników oraz terminy ich oddania do biblioteki szkolnej.
 2. Zwrot podręczników do biblioteki szkolnej odbywać się będzie w ostatnim tygodniu nauki. Każdy uczeń/rodzic zostanie poinformowany, na którą godzinę ma przybyć do biblioteki, aby uniknąć grupowania się czytelników.
 3. Wychowawca powiadamia uczniów/rodziców przez dziennik elektroniczny lub inną formę kontaktu na odległość o terminach zwrotów książek i podręczników oraz możliwościach ich odkupienia lub zapłacenia za książki.
 4. Nauczyciel bibliotekarz udostępnia rodzicom i uczniom adres e-mail justynaspiewak2@gmail.com, by czytelnicy mogli kierować pytania o książki lub poprosić o wyjaśnienie spraw związanych z wypożyczeniami.
 5. Przypomnienie uczniom i rodzicom zasad zwrotu wypożyczonych podręczników i książek zgodnie z zapisami regulaminów (zwrot podręczników w kompletach, usunięcie foliowych okładek, usuniecie zapisanych ołówkiem notatek, zwrócenie uwagi na czystość i estetykę książki – wyprostowane pogięte kartki, sklejone rozdarcia).
 6. Za książki zniszczone lub zagubione rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do odkupienia pozycji lub kupienia nowej pozycji wskazanej przez nauczyciela bibliotekarza w ustalonym terminie.
 7. Książki i podręczniki są zwracane przez uczniów/rodziców w ustalone przez dyrektora, wychowawcę i nauczyciela bibliotekarza określone dni (by uniknąć grupowania się osób).
 8. Uczeń/rodzic dokonujący zwrotu książek/podręczników powinien być w maseczce oraz rękawiczkach.
 9. Książki będą zwracane i wydawane w wyznaczonym pomieszczeniu w szkole, aby umożliwić bezpieczne wejście osobom wypożyczającym książki.
 10. Nauczyciel bibliotekarz wyznacza miejsce składowania oddawanych książek (pomieszczenie, skrzynia, pudła, wyznaczone regały, itp.). Składowane książki muszą być oznaczone datą, w której zostały przyjęte, aby określić datę włączenia do ponownego użytkowania zgodnie z zalecanym terminem przechowywania zbiorów w kwarantannie.
 11. Osoby dokonujące zwrotu podręczników oraz książek muszą być poinformowane o określonym sposobie przekazania podręczników szkolnych i oddawanych książek:
 12. podręczniki zapakowane w reklamówki należy opisać na zewnątrz, np. przyklejając etykietkę z imieniem i nazwiskiem ucznia oraz klasą do której uczęszcza. Książki przynoszone są do szkoły, a zwrot potwierdzony jest podpisem (własnym długopisem) na liście udostępnionej przez nauczyciela,
 13. książki wraz z podpisaną kartą informacyjną (imię i nazwisko ucznia, klasa) zostają zapakowane do folii ochronnej. Następnie są odkładane w sposób wskazany przez nauczyciela bibliotekarza w określonym pomieszczeniu.
 14. W czytelni może przebywać nie więcej niż 50 proc. dostępnych miejsc dla czytelników z zachowaniem wymogów sanitarnych oraz 2 m odstępu między stanowiskami dla czytelników.
 15. Jeżeli nie ma możliwości rozsunięcia stołów/biurek itp. rekomenduje się ustawienie przesłon ochronnych (np. z pleksi) między stanowiskami w czytelniach.
 16. W widocznym miejscu należy zamieścić informację o maksymalnej liczbie osób, które mogą przebywać w czytelni oraz oznaczyć miejsca siedzące wyłączone z użytkowania.
 17. W czasie, gdy czytelnia jest otwarta dla użytkowników czytelni należy wietrzyć pomieszczenia oraz dezynfekować blaty, podłogi, klamki i klawiatury. Aby uniknąć kolejek i przepełnienia czytelń wprowadza się  rezerwację miejsc przez czytelnika na konkretną godzinę telefonicznie, e-mailowo lub przez inny komunikator.
 18. Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
 19. Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych podręczników. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany jest do zwrotu należności, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą innych kanałów komunikacji.

Wiktoria Bilińska Laureatką Konkursu ,,Quiz do Bajek Ezopa”

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Wojewoda Świętokrzyski zaprosił dzieci z województwa do udziału w licznych wydarzeniach przygotowanych z okazji ich święta.

Uczennica ZPO w Stykowie– WIKTORIA BILIŃSKA z kl. Va wzięła udział w konkursie pt. ,,QUIZ DO BAJEK EZOPA”. Jak zwykle pięknie się spisała i została Laureatką NAGRODY WOJEWODY ŚWIĘTOKRZYSKIEGO Pana Zbigniewa Koniusza.

8 czerwca Wiktoria wraz z rodzicami odebrała nagrodę w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.

Jesteśmy dumni z Wiktorii i serdecznie Jej gratulujemy!!! Brawo!!

Dyrekcja i nauczyciele.